Vaja “njam” je preprosta vaja, pri kateri se pes na naš sighnal začne oblizovati.
Zahtevnost: preprosta vaja.
Predznanje: ni potrebno, zaželjeno je, da pes pozna sistem dela.
“Učno uro” začnemo doma, v mirnem, znanem okolju. Posodo s pasjim dnevnim obrokom si prpravimo na doseg roke, tam kjer je pes ne more doseči. Kliker imamo v drugi roki. Pri tej vaji je “timing” torej natančni trenutek potrjevanja izredno pomemben. Vsakič, ko bo pes porinil jezik iz gobca moramo namreč takoj potrditi, ujeti vedenje in ga nagraditi. Če ne uporabljamo klikerja, temveč ključno besedo, potem se moramo še posebaj potruditi, da izrečemo besedo takoj, ko zagledamo pasji jezik, zato je prporočljivo, da je ključna beseda kratka (“ja!”, “to!” ipd.).
1. korak: potrjujemo vedenje
Sedimo ali stojimo pred psom. Tudi pes lahko sedi ali stoji, položaj ni važen. Psi se ob misli na hrano avtomatično oblizujejo, torej lahko pričakujemo, da se bo naš pes ob pripravljeni skledi s hrano obliznil. Skoncentriramo se in čakamo. Koncentracija je zelo pomembna, saj je tokrat natančen trenutek potrjevanja ključnega pomena! Če se pes ne oblizne si lahko pomagamo tako, da mu damo priboljšek. Takoj po tem, ko pes poje priboljšek, lahko pričakujemo, da se bo spet obliznil. Ujemimo pravi trenutek (klik ali ključna beseda), potrdimo in nagradimo! Takoj, ko pes poje nagrado, lahko spet pričakujemo novo oblizovanje. Ne zamudimo trenutka!
Ponavljamo in vztrajno klikamo oblizovanje. Psu verjetno ne bo takoj jasno, kaj nagrajujemo in bo zato ponujal ostala vedenja, ki smo jih do zdaj naučili (taco, preval, svizec idr.), kar ignoriramo. Lahko mu tudi mirno rečemo “ne”, ko ponuja nekaj, kar ne mislimo nagrajevati, vendar naj “ne” ne bo strog in grob, da ne bo zmanjšal pasje vneme za delo. Nagrajevanje psa za uporabo jezika je našemu psu nekaj novega, zato mora šele ugotovotit za kaj se gre.
2. korak: vajo poimenujemo
Ko vidimo, da se pes po nagradi načrtno oblizne, lahko vedenje poimenujemo. V trenutku oblizovanja kliknemo in rečemo “njam” ter nagradimo in smo takoj pripravljeni za ponovno potrjevanje in nagrajevanje, ki bi v tej fazi moralo potekati zelo hitro, ena ponovitev takoj za drugo. Če uporabljamo ključno besedo, lahko v trenutku oblizovanja rečemo “njam” nato pa še besedo pohvale npr. bravo ali priden ko že nagrajujemo s priboljškom.
Ne pozabimo: besedo šele uvajamo – pes jo mora velikokrat slišati, da jo poveže z nekim vedenjem, zato jo izgovarjamo med vedenjem in ne prej kot povelje.
3. korak: vajo podaljšujemo
Po nekaj dneh vadbe lahko začnemo vedenje podaljševati. Se pravi, da želimo, da se pes oblizne večkrat zaporedoma, ne samo enkrat, šele nato dobi nagrado. Vadbo začnemo kot običajno, nagradimo nekaj posamičnih oblizovanj, nato dvignemo kriterije. Počakamo, da se pes oblizne. Ko se, rečemo “njam, priden” vendar ne kliknemo in ne nagradimo. Če uporabljamo besedo, ki pomeni “si na pravi poti, nadaljuj”, kot npr. “še”, potem z njo psa spodbujamo, da se oblizne večkrat.
Vajo podaljšujemo tako, da enkrat zahtevamo samo eno ponovitev, ki jo nagradimo, nato npr. dve, nato spet eno, nato tri… Ne pretiravajmo s številom ponovitev, zlasti na začetku. Vmes seveda vsakič izgovorimo tudi “njam”, da pes bodoče povelje velikokrat sliši.
4. korak: vajo utrjujemo
Vedno si vzamemo vsaj kakšen mesec za utrjevanje vaje. Naj se nam ne mudi. Pes bo naš sopotnik vrsto let, bolje je vajo temeljito naučiti, kot pa površno in prehitro ali zahtevati od psa preveč.
Vajo zdaj vadimo zunaj. Na sprehod vzamemo polovico pasjega dnevega obroka in vadimo v kakšnem mirnem kotčku parka ali gozda. Nikoli ne pretiravajmo s številom ponovitev vaje (npr. 10, 20 ponovitev), saj bo pes zgubil veselje. Zunaj lahko vajo nagradimo tudi z igračo. Počasi tudi začnemo besedo “njam” uporabljati kot povelje.
5. korak: naključno nagrajevanje
Variabilno ali naključno nagrajevanje je zadnji korak, ko je vaja že utrjena. Pomeni to, da psu poveljujemo naj naredi neko vajo, njegov trud pa včasih nagradimo, včasih ne (seveda ga vedno besedno pohvalimo). Naj pes nikoli ne ve, kdaj bo nagrajen, misliti pa mora, da ima vsaka izvedba vaje možnost, da dobi nagrado.
maj 2013 za revijo Moj pes
<-- Vaja "preval"