Vlečenje je zelo primerno za začetek šolanja. Igrače so takšne, da jih lahko držita oba, vodnik in pes. To so npr. platnene klobase, vrvi, cunje, žoge na vrvi ipd., tako da lahko pes vanjo zagrize in drži.
Namen te vrste igre je, da psu predstavimo njegov plen (igračo) ter da se pes nauči tesne interakcije z nami in mu je le-ta zabavna; da dobi zaupanje, da mu ne bomo igrače kar vzeli in brez težav prihaja v našo bližino in nam predmet prinaša v želji po več zabave; da se nauči ukaza “spusti” idr.
Potek igre:
Igračo premikamo po tleh (če je dovolj dolga jo vlečemo, če je krajša se sklonimo) naj se igrača premika hitro in sunkovito, kot naravni plen npr. zajec, ki bega po travi – v ta namen gibamo z zapestjem. Če pes ne pokaže zanimanja takoj, ga motiviramo z glasom ali se začnemo sami bolj premikati – npr. stečemo malo stran in pes bo prišel pogledat za nami kaj se dogaja ipd. Ko pes igračo prime se kratko z njim vlečemo, vendar pazimo, da ne vlečemo premočno (igrače mu ne smemo nikoli potegniti iz gobca), ko se začne pes ritensko umikati z igračo v gobcu, igračo spustimo in stečemo stran, vmes ga motiviramo z glasom oz. poskušamo biti tako dinamični in zanimivi, da nam pes sledi. Ko pes pride do nas z igračo ga povabimo k sebi ter menjamo igračo za priboljšek – v trenutku ko spusti igračo, da bi vzel priboljšek, rečemo: “Spusti!” (uvajamo novo besedo, vendar mu še ne ukazujemo!). Pes dobi priboljšek mi pa nadaljujemo z igro (ponovimo vajo od začetka se vlečemo, spustimo, stečemo stran ter psa vabimo za sabo).
Namesto za priboljšek lahko igračo menjamo za drugo igračo (zlasti, če psa med igro priboljški ne zanimajo ali če igrače ne prinaša k nam); v tem primeru potrebujemo dve igrači (ponavadi je dobro da sta identični, drugače se zna zgoditi, da ima pes eno raje). Postopek je enak kot s priboljški. Najprej se vlečemo, ko pes zmaga stečemo stran in ga vabimo k sebi z drugo igračo – v trenutku ko pes spusti prvo igračo, da vzame drugo, rečemo: “Spusti!”. Zdaj ima pes drugo igračo že v gobcu in ponovimo vajo od začetka (se vlečemo, spustimo, poberemo prvo igračo s tal in stečemo z njo vstran ter psa vabimo za sabo s prvo igračo)… Najboljše, da kombiniramo oba načina zamenjave (zamenjava za priboljšek ter zamenjava za igračo).
Pomembno:
Mladega psa na začetku med igro ne obremenjujemo s prinašanjem – če spusti igračo preden pride do nas ga vabimo v igro z drugo igračo ali poberemo prvo in nadaljujemo igro (igračo vedno hitro “oživimo”).
Igra se gradi postopoma: najprej se vlečemo le na kratko preden spustimo; ko vidimo, da pes v vlečenju uživa, se vlečemo dalj časa in malo bolj energično – nikoli pa ne pregrobo, tako da bi igračo izpulili psu iz gobca.
Pingback: Krdelo | Motivacijski agility povodci za igro s psom
Pingback: Krdelo » Motivacijski agility povodci idealni za tekme