Danes se posvetimo tarčenju. S tarčo za nos bomo izpeljali vrtljaj, s tarčo za taco pa bomo začeli zametke vaje “tačka”. Tarči za nos in taco sta nujni za uspešno nadaljevanje šolanja zahtevnejših vaj.
Vajo nos sva z Loxom vadila prejšnja dva dneva. Razume, da želim dotik roke s smrčkom. Je še zelo nenatančen (idealno bo, ko se bo dotikal dveh prstov, to je moj signal za to vajo), tudi besede še ne pozna, zato čim večkrat rečem “nos” točno v trenutku dotika. Psi osvojijo naše telesne signale hitreje kot besedne, zato si vedno vzamemo čas, za uvajanje nove besede. Tudi nenatančnost nas na tej stopni še ne skrbi, še veliko je časa, da detajle izpilimo. Pri tako mladem psu je važno, da ga čim večkrat potrdimo, saj mora sodelovati z veseljem.
Na tej stopnji začnite zelo paziti na timing klika. Naj bo čim bolj natančen in označi točno tisti trenutek, ko pes naredi kar želite. Če vam je kliker trening nov, si preberite ta članek (tu je tudi na kratko opisan potek naslednje vaje “tačka” oz. “hi5” ali “petka”). Naj še omenim, da je pri treningu s klikerjem, pa tudi pri šolanju psov na splošno, zelo pomembno, da je pes uspešen. Vajo moramo zastaviti tako, da jo pes vsaj v 80% lahko uspešno izvede, kar potrdimo (s klikom) in nagradimo. Kliku VEDNO sledi nagrada. Če pes neuspešno poskuša ugoditi našim željam, bo frustriran obupal. Vajo lahko nadgradimo (zvišamo kriterije), ko vidimo, da pes razume kaj želimo in vedenje, na stopnji do katere smo zvadili, tekoče in veselo ponavlja.
Naučimo vrtljaj
Vrtljaji levo in desno so osnovna vaja v agilityju, ki jo naučimo že mladiča, še preden začnemo učiti katerokoli oviro. Psa tako naučimo razlikovati smer levo ali desno, kar nam kasneje pomaga pri vodenju v parkurju. Vaja pride prav tudi v rally obediencu in pa kot dodatno utrjevanje roke kot tarče na sploh.
Ko se pes torej tekoče dotika naše roke z nosom, čeprav mi vsakič spremenimo pozicijo roke, lahko vajo nadgradimo tako, da roko začnemo premikati in pes ne bi smel imeti problemov roki slediti. Dlan naj oriše krog okrok psa v višini njegovega smrčka. Pustimo, da pes roko po vrtljaju ulovi in kliknemo v trenutku dotika. Vaje še ne potrebujemo poimenovati na tej stopnji. Tudi ne govorimo “nos”, ker gre za zametek nove vaje. Če nam ne gre psa shecati v cel vrtljaj, najprej klikamo samo za zasuk glave oz. vratu in gradimo na tem. Ne zahtevajmo še več vrtljajev naenkrat.
Tarča za taco
Tarča za taco je kar naša dlan na tleh. Sprva psu pritegnemo pozornost tako, da po tleh potapkamo ali dlan premikamo po tleh kot bi premikali igračo. Najprej jo bo pes najbrž povohal. Kliknemo in nagradimo vsako interakcijo z roko (pogled v smer roke, vohanje roke, lizanje roke…). Po parih potrditvah pa že poskušajmo dobiti dotik s taco. Pomaga, če roko naredimo bolj kot igračo in mladička sprovociramo, da jo igrivo lovi in poskuša ustaviti tako, da s tačkami skoči nanjo — hitro potrdimo! Na posnetku je drugi trening te vaje, prvi je bil veliko bolj klavrn, Loxa sem morala kar dolgo in iznajdljivo hecati, da sem dobila dotike s tačko. Če pes tace ne uporabi takoj, ne obupajte, uporabite domišljijo in ga shecajte v dotik.
Ko pes z veseljem tapka s tačko po naši roki, lahko dlan RAHLO dvignemo od tal, več kot to, pa za prve treninge te vaje ne priporočam. Nikamor se še ne mudi, zlasti, če delate z 8 tednov starim mladičkom, ki se še motorično in psihično razvija.
Kot vidite na posnetku, v roki, ki je tarča, nimam priboljškov — jemljem jih iz druge roke. Nikar psa ne vabite s hrano. Ko pes sledi vonju hrane, ne razmišlja in se bolj malo nauči. Dolgotrajno vabljenje vodi v podkupovanje psa. Če si pomagate z vabo, jo uporabite le za prve par ponovitev, nato naj bo roka prazna!
Če pes naredi nekaj zelo lepo ali če ste ravnokar zvišali kriterija pri vaji in jo pes vseeno uspešno izvede, potem lahko nagradite “jackpot” — pes dobi večjo nagrado kot ponavadi, tudi z glasom mu povejte, da ste noro zadovoljni.