Odpoklic je vaja, kjer pokličemo psa, ki mora na prvi klic hitro in veselo priteči do nas kadarkoli in od kjerkoli. Odpoklic je zelo pomemben v urbanem okolju, saj je marsikdaj nujno potrebno, da je pes toliko poslušen, da pride do nas takoj, ko ga pokličemo.
Zavedati se moramo, da smo za svojega psa odgovorni mi. Odgovorni smo za vso škodo, ki jo naredi: od tega, če koplje po sosedovem vrtu, ukrade žogico igralcem tenisa, pa do tega da skoči z blatnimi tacami na mimoidočo gospo. Vedno smo mi tisti, ki moramo odgovarjati za neprimerno vedenje svojega psa – od materialnega povračila za škodo, pa predvsem do prijaznega opravičila nadlegovani osebi. Vedno se lepo opravičimo, ne bodimo nesramni ali objestni, to meče slabo luč na celotno kinologijo. Zavedati se moramo tudi, da obstaja kar velik procent ljudi, ki psov ne mara ali se jih boji. V takem primeru bodimo razumevajoči, le tako bomo lahko dokazali, da so šolani psi povsem primerni in nenevarni za urbano okolje. Za preprečevanje takšnih neželenih situacij je pomemben dober odpoklic.
Odpoklic je torej zelo pomembna vaja a hkrati tudi zelo težka. Da bi bil naš odpoklic 100% bi po teoriji moral naš pes že v času šolanja priti k nam VSAKIČ ko ga pokličemo – in to na PRVI klic! Torej, za 100 % uspešnost odpoklica med šolanjem je potrebno veliko doslednosti, veliko znanja in izkušenj (da precenimo ali bo pes prišel do nas, če ga pokličemo – če se nam zdi, da ne bo prišel, ga v tisti situaciji NE kličemo) in veliko sreče (da psa ne zmotijo nepredvideni dogodki). Zavedajmo se: VSAKIČ KO PSA POKLIČEMO IN NE PRIDE, SI KVARIMO ODPOKLIC! Zato poskušamo v začetku učenja odpoklica psa klicati le, ko smo prepričani, da bo prišel do nas. Izberimo si besedni ukaz za odpoklic, naprimer “sem”, “pridi”, “k meni” ipd. Najbolje je, če ukaz ni pasje ime (samo pomislite, kolikokrat ste ga do zdaj že v prazno klicali po imenu, pa se ni zmenil za vas!). Najprej besedo uvajamo, se pravi jo uporabljamo, ko med sprehodom pes že prihaja do nas. Torej: Pes spontano prihaja do nas, ker ve, da ga čaka nagrada (glej Sprehod), mi mu govorimo: “Priden, sem!” in ko pride do nas ga nagradimo s priboljškom.
Pomembna dejstva:
- Neizkušeni vodniki ponavadi svoje mlade pse, ko se oddaljijo, kličejo v nedogled. Mladič se ponavadi vedno vrne k vodniku – največkrat, ko se pošteno naigra z vrstniki. Dejstvo je, da se bo pes vedno bolj pogumno in vedno dalj oddaljeval, če ne bomo ukrepali.
- Če psa v nedogled kličemo, medtem ko je on par sto metrov stran, mu pravzaprav ves čas sporočamo svojo lokacijo – tako mu omogočimo, da je še bolj brez skrbi, saj mu je ves čas popolnoma jasno kje nas najde, ko se bo želel vrniti.
- Odpoklic je najtežja vaja saj je končni preizkus pasje poslušnosti oz. preizkus navezave med psom in lastnikom. Če nismo uspešni pri učenju ostalih vaj in če s psom nismo vzpostavili kvalitetnega odnosa, potem ne moremo računati na dober odpoklic.