Učenje s klikerjem je način šolanja s pozitivno motivacijo – psa nagrajujemo za željeno vedenje in s tem to vedenje ojačamo, saj pes ponavlja vedenje, ki obrodi rezultate. Kliker proizvede vedno enak zvok – klik, ki ga psi zelo hitro povežejo z vedenjem in nagrado.
S klikom lažje označimo, kaj od psa želimo in tako lahko izpilimo vaje do najmanjše podrobnosti – seveda moramo klikniti natančno takrat, ko pes izvaja kar želimo in mu s tem dati pravilno informacijo.
Marker vedenja = klik
Klik je zvočni signal, ki označuje željeno vedenje. Po kliku vedno sledi nagrada, ki potrdi in ojača vedenje. Klik, kot preprost in vedno enak zvok, ki ni čustveno obarvan kot besede, omogoča psu lažjo prepoznavo in interpretacijo signala. S klikom psu lažje sporočimo točno kdaj in zakaj si je zaslužil nagrado, tako se pes lažje in hitreje uči, saj so signali jasni, nam pa je olajšano popravljanje detajlov in učenje kompleksnejših, dinamičnih vaj.
Kliknemo vedno v trenutku, ko pes dela natančno tisto, kar bi od njega želeli – nagrada sledi v čim krajšem časovnem intervalu (imejmo priboljške blizu, v žepu ali na dosegu roke). Klik sam po sebi ni nagrada in se ga ne uporablja ne da bi mu sledila nagrada, je le signal, ki psu pove za kaj si je zaslužil nagrado in da je le-ta že na poti!
Ker klik označi trenutek, v katerem pes izvaja neko vedenje, ki ga želimo nagraditi in s tem ojačati, to pomeni, da klik vajo tudi zaključi – ko smo kliknili, lahko pes preneha početi karkoli je že počel in ima pravico priti k nam po nagrado!
Kliker uporabljamo v procesu učenja novih vaj in ni potreben za potrjevanje vedenj, ki jih pes že dobro zna. Ko psa nagradimo za neko vajo, ki jo obvlada, mu je popolnoma jasno za kaj je bil nagrajen, tudi če mu vedenja ne označimo s klikom!
Nagrada:
Nagrada je lahko priboljšek ali igrača (oz. povabilo na igro), zraven psa vedno tudi pohvalimo s čim bolj entuziastičnim glasom. V času šolanja (oz. odraščanja psa) priboljški, s katerimi nagrajujemo, zamenjajo dnevne obroke psa, kar pomeni, da mladega psa hranimo izključno iz roke, ko z njim vadimo doma in na sprehodih (npr. prvi obrok lahko pes dobi na jutranjem sprehodu preden gremo v šolo ali službo). Tega naj se striktno držijo zlasti tisti, ki imajo kakršnekoli probleme pri vzpostavljanju avtoritete nad psom oz. vodniki psov, katerih pse na sprehodih zanima vse drugo kot vodnik.
Priboljški za vadbo doma so pasji briketi. Za vadbo v okolju z veliko motečimi dejavniki (park, pasja šola, mesto), pa naj bodo priboljški čim bolj slastni, dišeči (kolobarji hrenovke ali poli salame, koščki sira ipd.), saj morajo psa zanimati bolj kot okolica. Priboljški naj bodo majhni (oz. primerni velikosti psa), tako da lahko nagradimo čim večkrat preden je pes sit. Ne pozabimo tudi na to, da je nagrada lahko igrača, kar lahko izkoristimo zlasti zunaj na sprehodu.
Učenje:
Učenje vedno začnemo doma, kjer ni motečih dejavnikov. Ko je neka vaja že nekoliko utrjena jo prenesemo v malo bolj moteče okolje (npr. balkon, vrt, dvorišče), nato težavnost vaje še zaostrimo in jo vadimo v parku (najprej nekje na samem, stran od sprehajalcev), na koncu povadimo vajo v čim več različnih okoljih. Tudi ostale kriterije, kot so trajanje oz. podaljševanje vaje, natančnost vaje, hitrost izvedbe vaje ipd. zvišujemo postopoma. Vedno zvišamo samo en kriterij naenkrat. Kriterije zvišujemo počasi in postopoma, da imamo čim več uspešnih in čim manj neuspešnih poskusov!
Kliker treningi naj ne bojo dolgi, pri mladem psu je najbolje, če skoncentrirano delamo z njim parkrat (npr. 3x) na dan po 5 – 10 minut. Ostali obrok lahko brez težav porabimo na sprehodu, psa npr. nagrajujemo, ko pride na naš klic, ko nas spontano pogleda ali priboljšek zamenjamo za igračo, da ga naučimo spuščanja predmeta.
Naključno nagrajevanje:
Ko pes neko vajo obvlada in je že zelo dobro utrjena, jo začnemo naključno nagrajevati. Pes torej ne dobi priboljška ali igrače za vsako uspešno izvedbo vaje (vedno pa lahko dobi pohvalo!), ampak ga nagradimo le vsake toliko. Tako bo pes vedenje vseeno z veseljem ponujal, saj vedno obstaja možnost, da bo nagrajen!
iz srca hvala za posnetke in vse zapisano…našega borderčka imamo en teden in pridno vadimo in uzivamo….HVALLLLA:D:D:D
R
Super, da vsebina strani pomaga :)