Najprej psa naučimo, da kliku vedno sledi nagrada. Ko bo zvok povezal z nagrado, bo postal pozoren na to, kaj dela v trenutku, ko sliši klik in bo to vedenje začel ponujati.
Vaditi začnemo v nemotečem okolju (tam kjer pes ponavadi dobi svoj obrok). Pripravimo si količino briketov, ki jih pes dobi za obrok, in jih postavimo izven dosega psa:
Vzamemo briket – kliknemo – takoj nagradimo (damo priboljšek psu). Ponavljamo: klik – briket – klik – briket…
Pes bo tako povezal, da kliku sledi nagrada in tega se striktno držimo. Par obrokov ponavljamo samo to osnovno vajo, nato psa preizkusimo, da vidimo, če je zvok že povezal z nagrado: kliknemo, ko je pes malo stran in ni pozoren na nas (priboljške imamo skrite). Če se bo pes takoj obrnil v pričakovanju nagrade, pomeni, da je razumel povezavo med zvokom (klikom) in nagrado. Pripravljeni smo za delo! Če pa se pes na klik ni zadovoljivo odzval, potem moramo še par obrokov ponavljati to osnovno vajo.
Primer: vaja s tarčo
Psa želimo npr. naučiti, da nam da taco (“hi 5”). Roko položimo na tla in psa vabimo, dokler se je s tačko ne dotakne oz. stopi nanjo (roka je tarča). Za začetek vsak bežen dotik velja. V trenutku, ko se taca dotakne roke, kliknemo in ga nagradimo ter pohvalimo.
Ponavljamo toliko dni, dokler pes sam ne začne ponujati tega vedenja takoj, ko damo pred njim roko na tla. Zdaj vajo nadgradimo in roko pridržimo nekoliko od tal (kriterije počasi zvišujemo), spet kliknemo in nagradimo za vsak dotik… Tako postopoma, po dnevih, roko malo po malo višamo. Končni rezultat te vaje je, da psu ponudimo razprto dlan in on nanjo prisloni tačko.
Ko pes vajo izvaja točno tako kot bi želeli, jo poimenujemo: vsakič ko nam da pes taco, zraven rečemo besedo, ki bo kasneje postala povelje (npr. “hi 5”). Najprej besedo uvajamo in jo govorimo natančno takrat, ko pes izvaja vajo. Po veliko ponovitvah, ko je pes že dodobra spoznal besedo, jo začnemo uporabljati kot povelje. Vajo lahko nadgradimo tako, da začnemo roko odmikati, ko pes dvigne taco – kliknemo torej za dvig tace brez dotika in dobimo vajo “pomahaj”.